Aklıma Gelenler

Hz. Muhammed’in Zevceleri (Eşleri) ile Yaşadığı Sorunlar: Hz. Aişe ile Zeyneb Arasındaki Çekişme

⚠️Dipnot sayılarının üzerine tıklarsanız açıklamaları okuyabilirsiniz.

Müslümanlara “insani” yönüyle örneklik teşkil eden Hz. Muhammed’in eşleri ile yaşadığı bazı sorunları paylaşmak istedim. Olaylardan hangi dersin/derslerin çıkarılması gerektiği konusunu ise sizlere bırakıyorum…1Rivayetlerin sahihliği hususu ayrı bir tartışma konusudur.

Hz. Peygamber, zevcelerini ziyaret etme konusunda adil olabilmek için sıralama yapar, yapılan sıralama ile ilk zevcesine sıranın yeniden gelmesi için 9 gün geçmesi gerekir. Her akşam ziyaret sırası gelen zevcesinin odasında toplanırlardı. Hz. Aişe ve Hz. Zeyneb arasındaki olayın gerçekleştiği gün toplanma yeri Hz. Aişe’nin odasıydı.

Hz. Peygamber elini Zeyneb’e doğru uzatınca Hz. Aişe durumu fark eder ve “Bu Zeyneb’tir!” şeklinde tepki verir. Hz. Aişe’den gelen tepki üzerine Resûlullah da elini geri çeker. Derken Hz. Aişe ve Hz. Zeyneb çekişmeye başlarlar, öyle ki bu çekişme birbirlerinin yüzüne toprak atmaya kadar büyür. Çekişmenin yaşandığı esnada odalarının hemen yakınındaki mescitte kamet getiriliyordu ve Hz. Ebu Bekir de namaz için mescide geliyordu. Çekişmenin seslerini işiten (ve büyük ihtimalle kızının Zeyneb ile çekişmesine sinirlenen) Hz. Ebu Bekir: “Ey Allah’ın Rasulü, çıkıp şunların ağızlarına toprak saçsana!” şeklinde bir söz söyler. Resûlullah’ın yaptığı şey ise olaya şahit olanları şaşırtacak şekilde olur: Odadan çıkarak gider…

Kaynaklar:
– Müslim, Rada 46.
– Mehmet Azimli. Siyeri Farklı Okumak. Ankara, 2013, s.442 (35 numaralı dipnot).
– Mehmet Azimli. Hz. Peygamber’in Evlendiği Kadınlar. İslam Araştırmaları. Yıl: 3. Sayı: 1. 2010. s.71 (28 numaralı dipnot).

Serdar UZUN2Yazdıklarım şahsi fikrimdir; elimden geldiğince objektif olmaya gayret etsem de yanılmış veya subjektif ifadeler kullanmış olabilirim. Bu minvalde şu sözü hatırlatmak isterim: “Metinler konuşamaz, metni okuyanlar onu konuşturur.

📅 05.05.2020

Dipnotlar

  • 1
    Rivayetlerin sahihliği hususu ayrı bir tartışma konusudur.
  • 2
    Yazdıklarım şahsi fikrimdir; elimden geldiğince objektif olmaya gayret etsem de yanılmış veya subjektif ifadeler kullanmış olabilirim. Bu minvalde şu sözü hatırlatmak isterim: “Metinler konuşamaz, metni okuyanlar onu konuşturur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kutucuğa Uygun Değeri (Rakamla) Gir! *Captcha loading...

Başa dön tuşu