Akıllı Telefonun Sadece Varlığı Bile Beynin Bilişsel Kapasitesini Düşürüyor!

Bu yazım, uslu dursunlar veya yemek yesinler diye çocuklarının ellerine tablet veya telefon tutuşturanlar için değil, kullanmasak bile bu cihazları yanlarında taşıyan bizlere (hepimize) gelsin!

Chicago Üniversitesinin dergisinde 2017’de yayınlanan, künyesini aşağıda belirttiğim bir araştırma makalesinde yazılanları özetle aktarıyorum:

Konuya ilişkin yapılan 2 deneyden elde edilen sonuçlara göre, insanlar dikkatlerini sürdürmede başarılı olsalar bile bu cihazların yalnızca varlığının bile mevcut bilişsel kapasiteyi azalttığını göstermektedir. Bu bilişsel kayıp, akıllı telefon bağımlılığı yüksek olanlarda daha fazladır. İlaveten, akıllı cihazlarına en çok güvenenler, dikkat çekiciliklerinden en çok acı çekenler ve yokluklarından en çok yararlananlardır.

Araştırma aynı zamanda “beyin göçünü” azaltabilecek taktiklerin yanı sıra azaltamayacak taktikler hakkında da fikir veriyor. Telefondan ayrı kalma yaklaşımı, kişinin telefonundan ayrı kalmanın kaygıyı artırarak performansı azalttığını gösteren önceki araştırmalarla çelişiyor gibi görünse de, bu çalışmalara katılanların beklenmedik bir şekilde telefonlarından ayrı kalabildiği not edilmiş, üstelik bu kişiler telefonlarına gelen çağrı zil sesini duymaya da marız bırakılmışlar. Bu türde ayrılıkların, aynı zamanda mevcut bilişsel kapasiteyi artırarak daha iyi performans göstermesine izin verebileceği de düşünülüyor.

Ward, A.F., Duke, K., Gneezy, A., Bos, W.M. (2017). Brain Drain: The Mere Presence of One’s Own Smartphone Reduces Available Cognitive Capacity, Journal of the Association for Consumer Research, 2(2), 140-154. LINKDOI

Hem akıllı telefonuna hem de eşine/sevgilisine bağımlı olan bir kişi düşünelim; sizce bu bağımlı kişi hangisinden ayrı kaldığında daha çok acı çeker?

Hakkında Serdar UZUN

Okudun mu?

Göç ve Karanlık Çağ

Ülkemizde son zamanlarda (mültecilerin/sığınmacıların neden olduğu iddia edilen) yaşanan bazı olaylar özellikle sosyal medyada bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kutucuğa Uygun Değeri (Rakamla) Gir! *Captcha loading...

error: UYARI: İçeriğin seçilmesine izin verilmiyor!!