Aklıma Gelenler

Seçim Sonucunu En Çok Ne Belirler?

Sokağın nabzını tutan biri değilim; ama dost, arkadaş ve esnaf ile yaptığımız muhabbetlerden edindiğim öngörü, seçimi etkileyecek başat 4 unsurun şunlar (tarih tekerrürden ibaretse) olacağını söylüyor:

1. 150 TL’den 500-600 TL’ye çıkan Elektrik Faturaları
2. 6-7 TL’den 14-15 TL’ye çıkan Yakıt Fiyatları [1]Şu anda (13.03.2022) 22 TL civarında
3. Temel ürünlerdeki Fahiş Zamlar
4. Uçup giden Kira Bedelleri [2]Bu madde 14.03.2023’te eklendi
5. Terör ile irtibatlı/iltisaklı partilerle iş birliği [3] Bu madde 14.03.2023’te eklendi

İlk 4 maddenin özeti: CEP

5. madde oldukça kritik. Evet; CEP, seçmeni etkileyen oldukça önemli bir husus, ancak husus terör veya beka sorunu olunca ekonominin 2. sıraya yerleştiğini daha önce deneyimledik. Vatanın bölünmez bütünlüğüne aykırı hareketlerle yani kısacası terörle öyle veya böyle yan yana duranlara karşı bu toplum hep mesafeli kalmış veya çok sert tepki göstermiştir. [4]Geçmişte HDP ve AKP’nin “çözüm süreci” adı altında yürüttükleri ittifakın neticelerini hendek olaylarında acı şekilde deneyimledik. Bana göre (her iki taraf için de) talihsiz yürütülen bu süreçte … Dipnota git.

Bu bağlamda seçim tahmininde bulunacakların sadece ekonomiyi değil, 5. maddede yer alan hususu da dikkate almaları gerekir.

Yukarıdaki ifadeler bir parti lehine veya aleyhine yazdığım şeyler değil; aksine yazdıklarım, vatandaşların kendilerini rahatsız eden somut/görünür değişimlerde pragmatik davranışlar sergilediğini gösteren bir durum analizidir. Bu pragmatik davranış sergileme olgusunun hangi paradigmadan[5]Göksoy, S. (2019). Paradigma ve paradigmalar, Uluslararası Liderlik Eğitimi Dergisi, 1(1), 1–15. (modernist[6]Dünyayı pozitivist, post-pozitivist, realist, determinist zaviyelerden değerlendiren; ağırlıkla tümevarım mantığının baskın olduğu (genellemelerin yapıldığı) nicel yöntemlerle dünyayı ölçmeye çalışan anlayış. Temsilcileri … Dipnota git., post-modernist[7]Dünyayı nominalist, idealist, hümanist, voluntarist zaviyelerden değerlendiren; ağırlıkla tümdengelim mantığının baskın olduğu (genellemelerin yapılmadığı) nitel yöntemlerle dünyayı ölçmeye çalışan anlayış. Temsilcileri … Dipnota git., hermenötik[8]Genellikle sosyoloji, antropoloji ve psikoloji gibi alanlarda kullanılan, bir metnin veya insan deneyiminin anlaşılabilmesi için onun içinde yaratıldığı bağlamın ve öznel deneyimlerin de anlaşılması gerektiği, yorum olmadan nesnel … Dipnota git.) ele alınacağı önem arz ediyor.

Konuyu dağıtmama adına paradigmalar konusuna başka bir yazıda detaylı değineceğim.

📅 31.01.2023

Dipnotlar

Dipnotlar
1 Şu anda (13.03.2022) 22 TL civarında
2 Bu madde 14.03.2023’te eklendi
3 Bu madde 14.03.2023’te eklendi
4 Geçmişte HDP ve AKP’nin “çözüm süreci” adı altında yürüttükleri ittifakın neticelerini hendek olaylarında acı şekilde deneyimledik. Bana göre (her iki taraf için de) talihsiz yürütülen bu süreçte “birilerini” memnun etme adına yaşananlar, verilen tavizler ve yumuşatılmaya çalışan bazı hususlar özellikle milliyetçileri bir hayli üzdü/rahatsız etti. Umarım bu türden hatalar tekrarlanmaz. Bunlar neler miydi? Birkaçını yazayım, bakalım kimler anımsayacak!

Andımız kaldırıldı, ( https://www.youtube.com/watch?v=yz7-fd1ayas )
Diyarbakır 2. Hava Kuvveti Komutanlığı’nda Türk Bayrağını göz göre göre indirmesine rağmen bir PKK’lıya müdahale edilmedi,
– 2012’in son günlerinde Başbakan Erdoğan TRT’de İmralı’yla görüştüklerini ifade etti,
– 2013 Mart ayında Öcalan’ın mektubu Diyarbakır Nevroz kutlamalarında okundu,
– 2013 Nisan ayında Askerlerin operasyona çıkış izni Vali iznine bağlandı.
2013 Nisan ayında Kadir İnanır, Yılmaz Erdoğan, Orhan Gencebay, Abdurrahman Dilipak gibi isimlerin yer aldığı 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti oluşturuldu,
– 2013 Nisan ayında KCK davalarında 200’e yakın kişi tahliye edildi.
– Merak edenler için detaylı bilgi: TIKLA

5 Göksoy, S. (2019). Paradigma ve paradigmalar, Uluslararası Liderlik Eğitimi Dergisi, 1(1), 1–15.
6 Dünyayı pozitivist, post-pozitivist, realist, determinist zaviyelerden değerlendiren; ağırlıkla tümevarım mantığının baskın olduğu (genellemelerin yapıldığı) nicel yöntemlerle dünyayı ölçmeye çalışan anlayış. Temsilcileri Aristo ve Lock’tur.
7 Dünyayı nominalist, idealist, hümanist, voluntarist zaviyelerden değerlendiren; ağırlıkla tümdengelim mantığının baskın olduğu (genellemelerin yapılmadığı) nitel yöntemlerle dünyayı ölçmeye çalışan anlayış. Temsilcileri Eflatun, Hegel ve Spinoza’dır.
8 Genellikle sosyoloji, antropoloji ve psikoloji gibi alanlarda kullanılan, bir metnin veya insan deneyiminin anlaşılabilmesi için onun içinde yaratıldığı bağlamın ve öznel deneyimlerin de anlaşılması gerektiği, yorum olmadan nesnel bir gerçekliğin anlaşılamayacağı fikrine dayanan anlayıştır. Temscilcileri Schleiermacher, Dilthey, Heidegger, Gadamer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kutucuğa Uygun Değeri (Rakamla) Gir! *Captcha loading...

Başa dön tuşu
error: UYARI: İçeriğin seçilmesine izin verilmiyor!!