Aklıma Gelenler

Seçim Sonucunu En Çok Ne Belirler?

Sokağın nabzını tutan biri değilim; ama dost, arkadaş ve esnaf ile yaptımığımız muhabbetlerden edindiğim öngörü seçimi etkileyecek 3 şeyin (tarih tekerrürden ibaretse) şunlar olacağını söylüyor:

1. 150 TL’den 500-600 TL’ye çıkan Elektrik Faturaları
2. 6-7 TL’den 14-15 TL’ye çıkan Yakıt Fiyatları
3. Temel ürünlerdeki Fahiş Zamlar

3 maddenin özeti: CEP

Yukarıdaki ifadeler bir parti lehine veya aleyhine yazdığım şeyler değil; aksine yazdıklarım, vatandaşların kendilerini rahatsız eden somut/görünür değişimlerde pragmatik davranışlar sergilediğini gösteren bir durum analizidir. Bu pragmatik davranış sergileme olgusunun hangi paradigmadan (modernizm veya post-modernizm) ele alınacağı önem arz ediyor.

Kafa karışıklığı yaşanmaması için modernizm ve post-modernizm kavramlarını kısaca açıklayayım:

Modernizm: Dünyayı pozitivist, post-pozitivist, realist, determinist zaviyelerden değerlendiren; ağırlıkla tümevarım mantığının baskın olduğu (genellemelerin yapıldığı) nicel yöntemlerle dünyayı ölçmeye çalışan anlayış. Temsilcileri Aristo ve Lock’tur.

Post-Modernizm: Dünyayı nominalist, idealist, hümanist, voluntarist zaviyelerden değerlendiren; ağırlıkla tümdengelim mantığının baskın olduğu (genellemelerin yapılmadığı) nitel yöntemlerle dünyayı ölçmeye çalışan anlayış. Temsilcileri Eflatun, Hegel ve Spinoza’dır.

Konuyu dağıtmama adına paradigmalar konusuna başka bir yazıda detaylı değineceğim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kutucuğa Uygun Değeri (Rakamla) Gir! *Captcha loading...

Başa dön tuşu
error: UYARI: İçeriğin seçilmesine izin verilmiyor!!