Aklıma Gelenler

Thodex Skandalı Öncesi Kişisel Veri İhlali

⚠️Dipnot sayılarının üzerine tıklarsanız açıklamaları okuyabilirsiniz.

Thodex rezaleti yaşanmadan evvel başımdan geçen bir durumu içeren bu yazıyı paylaşma ihtiyacı duydum. Yazıma nasıl başlamalıyım diye düşündüm ancak karar veremedim. En başından anlaşılır bir dille açıklamaya gayret edeceğim.

Kripto para olayını öğrenmek için aracı şirketlerden birine üye olup sembolik bir miktarda alım yapmak için BTCTurk ve Thodex dahil birkaç şirkete başvurdum. Başvuruda istisnasız hepsi önlü ve arkalı TCKK (kimlik kartı) görüntüsü talep ediyor.

İlk bakışta bu talep masumane görünebilir, ancak defalarca kimlik fotokopileri ile insanların başlarına neler geldiğine dair haberleri hepimiz duymuşuzdur veya bu türde bir olayı deneyimlemişizdir.

Kripto alım satımı yapan şirketler dahil birçok şirket fotokopiden daha da tehlikeli TCKK fotoğrafının sistemlerine yüklenmesini istiyorlar. İtiraz ettiğinizde verdikleri yanıt ise güvenlik nedeniyle kendilerini garantiye almak istemeleri.

YÜZBİNLERCE İNSANIN BİLGİSİ ŞİRKETLERİN SUNUCULARINDA!
Fotokopi dahil olmak üzere kimlik ile ilgili bir görsel talep edilirse1başka bir yerde kullanılmasını engellemek için ben istisnasız üzerine anlaşılır bir not veya filigran ekliyorum.

Thodex sistemi de önlü arkalı TCKK görseli yüklememi istedi. Ben de bir resim editörü ile TCKK görseline filigran ekleyerek sistemlerine yükledim ancak Thodex başvurumu reddetti. Gerçi o gün Thodex’e kızıp CİMER’e şikâyet kaydı oluşturmuştum. Thodex’in başvurumu reddederek bana ne kadar büyük bir iyilik yaptığını şimdi daha iyi anlıyorum.

Neyse esas konuya geçeyim: Dikkate alınmayacağını (daha önceki başvurularımdan tecrübeli olduğumdan) bilmeme rağmen bir umut belki memleketini seven biri dikkate alır da bir adım atılır düşüncesiyle 17 Şubat 2021’de CİMER üzerinden oluşturduğum şikâyeti KVKK’ya2Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na gönderdim. Şikâyetimi ve gelen yanıtın görüntüsünü3Görsel: http://www.serdaruzun.com/wp-content/uploads/2022/01/CimerSikayeti.jpg paylaştım.

Güzel devletimin karar alıcılarına sesleniyorum: Kimi kime nasıl şikâyet edeceğiz?

Biliyorum ki birçok insan kimlik fotokopisi dahil olmak üzere bu bilgileri paylaşmak istemiyor, ancak bu belgeleri paylaşmadığınızda da hizmet alamıyorsunuz.

Hat açtırmada, banka hesabı oluşturmada, abonelik işlemlerinde, basit bir belge talebinde bile hemen fotokopi isteniyor. Üstelik bu yerlerin birçoğu KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) kullanan yerler. Bilgilerinizi doğrulayabilecek veya sorgulayabilecek KPS hizmetinden yararlanan devlet ve özel kurumların hala çoğu utanmadan sıkılmadan nüfus kayıt örneği, yerleşim yeri belgesi, kimlik fotokopisi gibi belgeleri isteyebiliyor. KPS sisteminden sorgulayın dediğinizde ise “istenilen belgeleri vermezseniz başvurunuzu alamayız” yanıtını suratınıza yapıştırıveriyorlar…

Ne olurdu şikâyetler dikkate alınsaydı da bu türde işlem yapanlar hakkında gereği yapılsaydı. Acaba insanlar mağdur olmadan önlemlerin alındığı günleri görebilecek miyiz? Bu arada mağduriyet sonrası atılan adımlara “önlem” denmez, çünkü mağduriyetleri önlemiş olmuyor…

Her fırsatta elimden geldiğince tespitlerimi yetkili kurumları etiketleyerek paylaşmaya gayret ediyorum. Ve bunu yaparken de niyetim eleştirmek değil, katkı sunup belki birkaç kişinin mağdur olmasını engelleyebilmek. Üzücü olan şu ki yazdıklarınızın dikkate alındığını görememek! Ben yine de bildiklerimi paylaşmak istedim. Umarım okuyan birileri çıkar da belge talepleri meselesini ciddiye alıp sert bir tedbir alırlar…

Not: Bu hususu ünlü gazeteci İsmail Saymaz’a bir whatsapp görüşmesinde anlattım, ancak ilgisini pek çekmemiş olmalı ki haber yapmadı…

Konuya ilişkin attığım tweet

📅 30.01.2022

Dipnotlar

  • 1
    başka bir yerde kullanılmasını engellemek için
  • 2
    Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na
  • 3
    Görsel: http://www.serdaruzun.com/wp-content/uploads/2022/01/CimerSikayeti.jpg

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kutucuğa Uygun Değeri (Rakamla) Gir! *Captcha loading...

Başa dön tuşu