Serdar UZUN Şunları Yazmış:
Dikkatimi çeken bir ayetin "Hac Süresi 15. Ayet" farklı meallerde nasıl çevrildiğini görmenizi ve değerlendirmenizi istiyorum. Ama ilgili ayetten önceki 4 ayetin mealini okumadan 15. ayetin çevirisine bakmak eksik değerlendirmek olur.

Mealler Ne Kadar Doğru

Dikkatimi çeken bir ayetin (“Hac Süresi 15. Ayet“) farklı meallerde nasıl çevrildiğini görmenizi ve değerlendirmenizi istiyorum. Ama ilgili ayetten önceki 4 ayetin mealini okumadan 15. ayetin çevirisine bakmak eksik değerlendirmek olur.

Hac Süresi 11-12-13-14
İnsanlardan öyleleri var ki, Allah’a koşullu kulluk eder. İşleri yolunda giderse şükreder, ama başına bir kötülük gelince yüzünü Allah’tan çevirir. O böylece dünyayı da ahireti de kaybetmiştir. İşte apaçık ziyan budur. O, Allah’a değil de kendine zarar ve fayda veremeyenlere dua eder. Bu sapıklığın en aşırı olanıdır. Zararı faydasından daha yakın olana dua ettiği ne kötü bir mevla, ne fena bir yoldaştır! Muhakkak ki Allah, iman edip salih ameller işleyenleri içinden ırmaklar akan cennetlere koyacaktır. Şüphesiz Allah istediğini yapar.

Şimdi 15. ayeti nasıl çevirmişler bakalım….

DİYANET İŞLERİ
Her kim ona (Muhammed’e) Allah’ın dünyada ve ahirette asla yardım etmeyeceğini zannediyorsa hemen tavana bir ip çeksin, sonra kendini assın da bir baksın; başvurduğu (bu yöntem), öfkelendiği şeyi giderecek mi?

ELMALILI HAMDİ
Her kim, ona Allah dünyada ve ahirette asla yardım etmez zannediyorsa hemen semâ’ya bir ip uzatsın sonra nefesini kessin de baksın keydi gayzını giderecek mi?

DİYANET VAKFI
Her kim, Allah’ın, dünya ve ahirette ona (Resûlüne) asla yardım etmeyeceğini zannetmekte ise, (Allah ona yardım ettiğine göre) artık o kimse tavana bir ip atsın; (boğazına geçirsin); sonra da (ayağını yerden) kessin! Şimdi bu kimse baksın! Acaba, hilesi (bu yaptığı), öfke duyduğu şeyi (Allah’ın Peygamber’e yardımını) gerçekten engelleyecek mi?

ABDÜLBAKİ GÖLPINARLI
Allah, peygambere dünyâda da, âhirette de yardım etmeyecek sanan bilsin ki yardım edecektir, isterse tavana bir ip takıp assın kendini de ölsün ve baksın da görsün, bu yaptığı düzen, kızdığı şeyi ortadan kaldırır mı?

ALİ BULAÇ
Kim, Allah’ın ona, dünyada ve ahirette kesin olarak yardım etmeyeceğini sanıyorsa, göğe bir araç uzatsın sonra kesiversin de bir bakıversin, kurduğu düzen, onun öfkesini giderebilecek mi?

ALİ FİKRİ YAVUZ
Kim ki, Allah, Peygambere dünyada ve ahirette asla yardım etmez zannediyorsa, hemen yukarıya (evinin tavanına) bir ip uzatsın, sonra intihar etsin (boğulsun) de baksın, yaptığı bu iş, kendini öfkelendirmekte olan Allah’ın (Peygamberine) yardımını giderecek mi? (Çatlasa, patlasa, yine de Allah, Peygamberine, hem dünyada hem ahirette zafer verecektir.)

FİZİLAL-İ KURAN
Kim dünyada ve ahirette Allah’ın kendisine yardım etmeyeceği vehmine (sanısına) kapılırsa evinin tavanına bağlayacağı bir ipi boğazına geçirdikten sonra onu kessin ve arkasından baksın bakalım, bu girişimi umutsuzluktan kaynaklanan öfkesini giderebiliyor mu?

ÖMER NASUHİ BİLMEN
Her kim O’na (peygambere) Allah’ın ne dünyada ve ne de ahirette yardım etmeyeceğini zannediyor ise semaya bir ip uzatsın, sonra onunla intihar etsin, artık baksın ki, kendisinin bu hilesi onun nefret ettiği şeyi giderecek mi?

İBN-İ KESİR
Kim, dünyada ve ahirette Allah’ın ona yardım etmeyeceğini sanıyorsa; bir sebeple göğe tırmansın sonra kessin de bir düşünsün bakalım; bu hilesi kendisini öfkelendiren şeye engel olabilir mi?

SÜLEYMANİYE VAKFI
Kim ALLAH’ın dünyada da ahirette de kendisine asla yardım etmyeceği kanaatine varmışsa bir gerekçeyle göğe (Allah’a) yönelsin ve diğer ilişkilerini derhal kessin ve baksın ki: bu yol kendini bunaltan şeyi gerçekten giderecek mi yoksa gidermeyecek mi?


Çevirilerde bazı noktalar ortak:

1- Dünyada ve ahirette kendisine yardım edilmeyecek kişi kim? Hz. Muhammed mi yoksa genel olarak insanlar mı? Bazıları Hz. Muhammed demiş bazıları ise insanlar….! Bu tercihi yaparken acaba önceki ayetlere dikkat edilmiş mi?

2- Semaya veya tavana, göğe bir cisim (ip, ağaç) uzatmaktan kastedilen nedir?

3- Genel olarak bir hileden bahsedilmiş; ne hilesi yahu? Semaya veya evin tavanına atılacak ip vb cisim mi hile?

4- Bu ayetin Kafirlere hitaben inmiş olduğunu iddia edenler; Allah’ın Hz. Muhammed’e yardım etmeyeceği noktasında Kafirlerin beklenti içinde olduğunu düşünüyorlar. Böyle düşünen bir kafir neden bir hileye başvursun ki?

5- Tavana ya da semaya atacağı iple intihar edin ve dönün bir bakın diyen biri için bilmem ki ne demeli…!

SONUÇ
“Bana göre” Süleymaniye Vakfının çevirisi, önceki ayetler okunduğunda en uygunu gibi görünüyor. Anlaşılan o ki ilk çeviriyi kim yapmışsa onun etkisi altında kalınmış. Yoksa bu tarz çevirilerin izahı yapılamaz.

Şunu da ifade etmek gerekir ki bu çeviri hataları saymakla bitmiyor….

LÜTFEN MEAL OKURKEN DÜŞÜNÜN….

Bu Yazıyı Okudun mu?

İslam İkonografisinde Hz. Muhammed

Özet (Türkçe): Çalışmamızda, İslam ikonografisi içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu düşündüğümüz, farklı etki ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.