Özgeçmiş

MESLEKİ DENEYİM

Öğretim Görevlisi
Akdeniz Üniversitesi Demre Dr. Hasan Ünal Meslek Yüksekokulu
Başlangıç: 14.09.2020

Şef
Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakütesi
Başlangıç: 01.04.2020

Şef
İçişleri Bakanlığı NVİGM Pasaport ve Sürücü Belgeleri Daire Başkanlığı
Başlangıç: 01.04.2016

V.H.K.İ.
İçişleri Bakanlığı NVİGM Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
Başlangıç: 28.01.2011

V.H.K.İ.
Balıkesir Valiliği Erdek İlçe Nüfus Müdürlüğü
Başlangıç: 05.08.2008

EĞİTİM

Ön Lisans (09.07.2020)
Anadolu Üniversitesi
Web Tasarımı ve Kodlama
Mezuniyet Notu: 3,27 / 4
Mezuniyet Tarihi: 09.07.2020

Yüksek Lisans (27.01.2017)
Gazi Üniversitesi
Sanat Tarihi
Tez Adı: İslam İkonografisinde Hz. Muhammed
Mezuniyet Notu: 3,71 / 4
Mezuniyet Tarihi: 27.01.2017

Lisans (11.06.2007)
Gazi Üniversitesi
Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Öğretmenliği
Tez Adı: Türkiye’de Turist Rehberlerinin Mesleki Başarısını Etkileyen Faktörler: Eğitim Faktörü Üzerine Bir Araştırma
Mezuniyet Notu: 3,11 / 4
Mezuniyet Tarihi: 11.06.2007

Ön Lisans (11.06.2004)
Üniversite: Ankara Üniversitesi
Program: Turizm Rehberliği
Mezuniyet Notu: 86,56 / 100
Mezuniyet Tarihi: 11.06.2004

Ortaokul - Lise (15.06.1999)
Hopa İmam Hatip Lisesi
Mezuniyet Notu: 4,37 / 5
Mezuniyet Tarihi: 15.06.1999

VERDİĞİ DERSLER

2020-2021 II. Dönem (Bahar)
Pazartesi
10.30-11.20 Anadolu İnanç Turizmi
11.30-12.20 Anadolu İnanç Turizmi
13.30-14.20 Turizm Rehberliği
14.30-15.20 Turizm Rehberliği

Çarşamba
10.30-11.20 Tur Planlama ve Satış
11.30-12.20 Tur Planlama ve Satış

Perşembe
13.30-14.20 Sanat Tarihi
14.30-15.20 Sanat Tarihi

-----------------------------------
2020-2021 I. Dönem (Güz)

Pazartesi
10.30-11.20 Turizm Coğrafyası
11.30-12.20 Turizm Coğrafyası

Salı
13.30-14.20 Mitoloji
14.30-15.20 Mitoloji
15.30-16.20 Mitoloji

Çarşamba
13.30-14.20 Rehberlik Giriş
14.30-15.20 Rehberlik Giriş
15.30-15.20 Anadolu Türk İslam Sanatı
16.30-17.20 Anadolu Türk İslam Sanatı

DETAYLI ÖZGEÇMİŞ

[14.06.1981] Pazar günü dünyaya gelmişim.
Doktor Bey anneme: “bu çocuğu aldıralım yoksa hem çocuk hem sen sağ çıkamazsın” demiş. Şimdi annem “o doktoru görsem de seni o doktorun gözlerine soksam” der durur. 10 aylıkken ölen abim Serdar da ben doğmadan 5 yıl önce benimle aynı ay ve aynı günde doğduğu için benim adımı da Serdar koymuşlar ancak malum, abimin ölümü nedeniyle ailem beni ikinci bir isimle (Muhammed diye) çağırmayı daha uygun görmüş ve beni hep bu iki isimle çağırmışlar.

İsim konusunda ilginç olan başka bir şey daha var: Hopa’daki (Süleymancılar*** diye bilinen) Talebe Yurdunda kalmak için kayıt yaptırmaya gittiğimde adımı sormuşlardı, ben de onlara “ailem bana Muhammed der” yanıtını vermiştim, onlar da “öyle şey olmaz o peygamberimizin ismi; biz seni Mehmet diye çağıracağız” demişlerdi…

***Burada bir hususa değinmek gerek: uhrevi ve dünyevi meselelerde zihin dünyamın zerre uyuşmadığı Süleymancıların yurdunda Kuran ve Arapça eğitimini daha iyi alabilmek için kalmak istiyordum. Ancak Yurdu idare edenler benden İmam Hatip Lisesi ile Yurt arasında seçim yapmamı istemişlerdi. İmam Hatip Lisesini tercih edip oraya kayıt olmam durumunda yurtlarına kayıt yaptıramayacağımı, yurda kayıt yaptırabilmem için İmam Hatip dışındaki diğer okulları tercih etmek zorunda olduğumu söylemişlerdi. İlkokulu henüz yeni bitirmiş, ortaokula başlayacak küçük bir çocuğa (bana), neden böyle bir şart koştuklarını anlamak yaş itibariyle mümkün olmadığından tercihimi İmam Hatip Lisesine gitmekten yana kullandım. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra Kur’an kurslarına sadece en az lise öğrencisi olanların kayıt olma zorunluluğu geldi. İmam Hatip Lisesine kayıt olmak istediğim için beni kabul etmeyen malum yurt bu sefer aksini yapıp yurtlarına beni kabul edebileceklerini ve İmam Hatip Lisesinde okumamın da sorun teşkil etmeyeceğini söylüyorlardı. Bu teklifi kabul edip lise son sınıfta yurtlarında kaldım. (Bu süre zarfında Arapça ve Kur’an Tilaveti adına çok şey öğrettiler, bu iki hususta iyiler, haklarını yiyemem). Talebe yurdunda kalırken (28 Şubat dönemi idi) aniden bir baskın yapılmıştı; kaymakamın önünde duran (normalde tersi olmalıydı) garnizon komutanı kitaplıkta bazı kitaplar gördü, eline aldı ve inceledikten sonra “Bu Kur’an’ları ve Arapça kitapları kim okuyor?” diye yurt idarecisine bir soru sordu, komutana verilen yanıt ise oldukça manidardı:   “Yurtta kalan İmam Hatip Lisesi öğrencileri var, onlar okuyor efendim!“. Eee ne diyelim; cemaatler tarafından beğenilmeyen İmam Hatip Lisesinin adı bile yeri geliyor rahatlatıyor işte… Ne garip ve acıdır ki Kur’an’ı kim okuyor gibi bir soru bu ülkede sorulabildi!
Sorunun rezilliği ayrı bir husus; ama işte o gün anladım ki nefret ettiğiniz ya da beğenmediğiniz birileri hiç umulmadık anda size yardımcı olabilirmiş. Akla bu Süleymancılar neden İmam Hatip Liselerine karşıydılar ki gibi bir soru gelebilir, doğrusu bu soruyu onlara sormak gerekir, ama şahsi kanaatim dini, siyasi ve tabi ki çıkara dayalı gerekçeler. Bu arada hala aynı fikirde midirler orasını bilemiyorum, ama şunu ifade etmem gerek: Bir çok grup/cemaat/tarikat/zihniyet vb. İmam Hatip Liselerini sevmez… Sevemezler de; çünkü bu tür yapılar düşünen/eleştiren değil itaatkar/mutaassıp beyinlerin çoğunluğundan yanadırlar. Daha kötüsü onların grup/cemaat/tarikat/zihniyet vb. oluşumunda yer almıyorsanız onların tabiriyle siz henüz hidayete ermemişlerdensiniz. Bu durumda sizin gibi biri için kurdukları cümle genellikle şu olur: Allah hidayet nasip eylesin…!
İyi ki İmam Hatip Lisesi mezunuyum ve göğsümü gere gere bunu söyleten Rabbime şükürler olsun. Ayrıca; hiçbir grup/cemaat/tarikat/zihniyet vb. yapıya devlete kafa tutacak kadar maddi/manevi güce ve çoğunluğa sahip olmayı Rabbim nasip eylemesin!
Bu anektodu neden mi yazdım: İmam Hatip Lisesi mezunu olarak bir çok farklı cemaati ve mensuplarını tanıma, birçoğu ile tartışma ve/veya muhabbet etme şansım oldu, her birinin iyi ve/veya iğrenç denilebilecek özellikleri var. Cemaatler birbirlerini sevmemelerine rağmen menfaatleri çatışmadığı sürece birbirlerine olumsuz söz söylemezler. Ancak ortak noktaları da yok değil, örneğin eleştiriye bütünüyle kapalı olmaları en önemli ortak noktaları, küçücük bir eleştiride bile hemen sizi tekfir ederler, tekfir ederler çünkü ellerinde başka silah yok, hâlbuki dua onların da silahı olmalıydı! Hülasa; nasıl özetleyebilirim bilmiyorum ama cemaatlerin alın birini vurun ötekine…!

Doğduğum ve büyüdüğüm yer babam iş nedeniyle yıllar önce Hopa’ya yerleştiğinden Artvin/Hopa olsa da kütük Rize/Çayeli/Kaptanpaşa’dır (eski adıyla Misohor). Annem ise Ardahan Samanbeyli (Sığırped derler) Köyünden. Kısaca: Hopa (Laz ve Hemşin) kültürüyle yetişmiş annesi Ardahanlı olan bir Çayeliliyim…

Doğu Karadenizli olduğumun en sağlam tescili ise şüphesiz babamın adıdır: “TEMEL”.

Bu arada söylemekte yarar var annemin adı “FADİME” değil 🙂

[18.06.1993] Hopa 14 Mart İlkokulu’ndan mezun oldum
Hopa’nın o dönemde en başarılı ilkokulu olan 14 Mart İlkokulu idi. Öğretmenim (keşke onu görebilsem de ellerinden öpebilsem) Yusuf TEKİN ise örnek bir öğretmendi. Marangozluk işinden anladığı kadar iyi de zurna çalardı. Ancak Yusuf öğretmenimin “beni” rahatsız eden bir huyu vardı:  açık bir şekilde, sınıfımıza hitaben mütemadiyen “İmam Hatip Lisesine kayıt olmayın, sakın!” dediğini iyi hatırlıyorum; bu nedenle olmalı ki İmam Hatip Lisesi’ne o sınıftan sadece ben kayıt oldum.

[12.06.1998/9] Hopa İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldum
1993 ve 1999 yılları arasında hem ortaokul hem de liseyi İmam Hatip’te okudum. Katsayı sorunu o zamanlar henüz ortaya çıkmamıştı. ÖSS/ÖYS Türkiye Birincilerinin çıktığı bir lisede okumak benim için gurur vericiydi. Başarısının oldukça yüksek ve sınıflardaki öğrenci sayısının diğer liselere kıyasla az oluşu da tercih etmemin nedenleri arasındaydı. Mahalle Baskısı olayına gelince, İmam Hatip Lisesi’ne gitmemem için oldukça yoğun bir baskı vardı üzerimde!!!

1995 yılında, sınav sisteminin değişeceği, katsayı uygulamasının geleceği söylentileri kulaktan kulağa dolaşmaya başlamıştı, ben de bu söylentiler üzerine lise 2. sınıftayken farklı bir liseye geçiş yapmak istedim. Ancak MEB, İHL’den diğer liselere geçişi çoktan yasaklamıştı. Dönemin zihniyetinin neyin çalışmasını yaptıklarını şimdi daha iyi anlıyorum. Geçiş yapmaya çalıştığım okulun müdürü “elimizden bir şey gelmez, senin gibi başarılı bir öğrenciyi almak isteriz ama MEB talimatı nedeniyle İHL’den öğrenci alamıyoruz” dedi. Ben de boynu bükük eli boş bir şekilde geri döndüm.

Ne hikmettir ki mezun olduğum sene söylentiler doğru çıktı ve sınav sistemi değişti. Tek aşamalı (ÖSS) bir sistem geldi. Yine çok ilginçtir; o sene ilk defa uygulanacak olan yeni sınavın soruları da çalınmıştı (2010 KPSS sorularının ahlaksızca birilerine servis edilmesi akla geliyor sanırım) ve tekrar sınav yapılmıştı.

Gönlümden geçen bölüm Mütercim Tercümanlık’tı ancak katsayı engeli nedeniyle teknik olarak bu bölümü kazanmam imkansızdı; sırf bu bölümü kazanabileyim diye yabancı dil kursu vb. imkanların olmadığı Hopa gibi küçük bir ilçede kendi kendime çabalayarak Advanced düzeyde İngilizce öğrendim. Ancak gel gör ki Rehber Hoca’nın dediği hiç aklımdan çıkmaz: “Oğlum, bütün Sözel ve İngilizce sorularını yapıp Türkiye Birincisi olsan Açık Öğretim İngilizce Öğretmenliğini bile kazanman mümkün değil!!! ” O an başımdan aşağı kaynar sular dökülüverdi, istediğim sevdiğim bölümü sırf katsayı engeli nedeniyle okuyamama düşüncesi o dönemde devletin başındakilere karşı bende oldukça küfürbaz bir hal oluşmasına neden olacak gibiydi, ama aldığım eğitim ve aile terbiyesi isyan etmenin ne kadar kötü bir tavır olduğunu her daim aklıma getiriyordu. Benden çok daha az puanlar alıp istedikleri bölümleri rahatlıkla kazananlar bir yanda, katsayı engeli nedeniyle boynu bükük bekleyen binlerce genç diğer yanda….. “İlahiyat Fakültesi okusaydın, imam olsaydın kardeşim” diyenlere ise cevap vermeyi doğru bile bulmuyorum.

Sınav sistemi ve katsayı sorunu düzelir düşüncesiyle 3 yıl bekledim. 3 yılın sonunda bir şeylerin değişmeyeceğini anlayınca ÖSS’ye girdim ve yine çok güzel bir puan aldım, bu yüksek puanla (üniversite imkansız olduğundan) Polis Akademesine başvurmaya karar verdim. Başvuru zamanına kadar yoğun bir şekilde bazı sportif faaliyetler yaptım. Başvuru günü geldiğinde bana; İmam Hatip Liselerinden başvuruların kabul edilmeyeceği hususunda TBMM’den yeni bir karar çıktığını söylediler!!! Evet doğru, artık İHL mezunları polis memuru ya da komiser olamayacaktı!!!

Sonra ne mi oldu? Mezun olduğum okul kapandı, hayalet bir bina haline geldi, yöre insanının kendi parasıyla, devletten hiç yardım almadan yaptırdığı bu okulda yeller esti. 28 Şubat zihniyetinin başarıya ulaştığının göstergelerinden sadece bir tanesiydi bu. Ancak aradan geçen yıllar ve değişen ortam çok daha büyük bir okulun açılmasına vesile oldu.

[17.09.2001] – [11.06.2004] Ankara Üniversitesi Beypazarı MYO Turizm Rehberliği
İlahiyat dışındaki 4 yıllık bölümleri katsayı engeli nedeniyle kazanmak imkansız olduğu için 3 yıllık (hazırlık + 2 yıl) bir MYO’yu 2001 yılında kazandım. Her ne kadar Mütercim Tercümanlık okuyamasam da ona en yakın bölüm olarak gördüğüm alanda iyi şekilde eğitimimi almaya çalıştım. Beypazarı’nda öğrencilik yaparken Beypazarı’na gelen insanları gezdirerek rehberlik mesleğini uygulama fırsatı buldum. Seyahat 53 Turizm ve Tempo Turizm ile yoğun bir şekilde Doğu Karadeniz bölgesi turlarında rehberlik yaptım.

Mezun olur olmaz Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı Profesyonel Turist Rehberliği yabancı dil sınavına girdim ve lisansımı (Kokart) aldım. 2004 yılında DGS ile Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Öğretmenliği bölümüne geçiş yaptım.

[13.09.2004] – [11.06.2007] Gazi Üniversitesi TTEF Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Öğretmenliği
3 yıllık bir MYO’dan mezun olur olmaz bölümün öğretmenliğine dikey geçiş yaparak lisans düzeyinde mezun oldum. Mezun olmasına oldum ama bir rezilliği daha daha öğrenmiş oldum, o da şu: Bu bölümden mezun olan öğrenciler yıllardır öğretmen olmak için atamayı bekliyorlarmış. Ömrüm belki bir şeyler düzelir diye beklemekle geçtiği için; tekrar böyle bir beklemeye tahammül edecek ve devletin beni atamasını bekleyecek durumda değildim. Üniversite yıllarımda tur rehberliği yapmaya yine devam ettim. Mezun olduğum sene Rehberlik mesleğini bırakıp 2007-2008 yılında Türk Hava Yolları’na başvurdum  ve bu başvuru ile İHL mezunlarına yönelik iğrenç bakışlı zihniyetlerin orada da var olduğunu (hala var mı bilemiyorum) öğrenmiş oldum.

[10.09.2007] Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi
Fakülteden mezun olur olmaz 2007 yılında yine Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi bölümünde Tezli Yüksek Lisansa başladım ancak bazı sıkıntılar nedeniyle yüksek lisansı bırakmak zorunda kaldım. THY’ye girerim ümidiyle İstanbul’a yerleştim, yaklaşık 1 yılımı THY’ye girebilmek için harcamış olduğuma doğrusu çok üzülüyorum, ama bu sürede çok değerli insanlar tanıdım.

Buraya kadar anlattıklarım toplam “1998-2008” on (10) yılımı aldı. Peki neden? Bir proje ürünün katsayı engeli nedeniyle… Ben kasıtlı değiştirilen bir sistemin mağdurlarından sadece biriyim. Bu mağduriyetin içerisinde oldukça kaliteli yüzlerce arkadaşım var. Ülkesine faydalı olabilecek bu gençliğin elinden geleceklerini çaldılar, çaldıkları o geleceği ve imkanları iğrenç projeleri için düşündüğü kişilere vermenin bu şekilde yolunu açtılar. Peki 28 Şubat dönemi mağduru olan gençlerin yerine kimler ikame edildi dersiniz? 28 Şubat ve 15 Temmuz’daki şerefsizliği kimler yaptıysa onlar…!

[05.08.2008] Erdek Nüfus Müdürlüğü
2006 yılında KPSS sınavına deneme amaçlı girdim ve o puanla 2008 yılında Balıkesir Erdek Nüfus Müdürlüğü’ne atadım, (çünkü kendi alanımda atama/alım olmadığından istihdam edilemedim). Bu atamayla birlikte Tur Rehberliğini ve Tezli Yüksek Lisansı bırakmak zorunda kaldım.

[31.07.2009] Giresun İl Jandarma Komutanlığı 329. Kısa Dönem
Erdek Nüfus Müdürlüğü’nde çalışırken 3 arkadaş askere gitmeye karar verdik ve sınavlara girdik. Halo Iğdır’a, Erkon Şırnak’a ben de Giresun’a kısa dönem asker olarak gittik. Askerlik ile ilgili bana ait neredeyse hiç anı yoktur….

[28.11.2010] Şerife ve Ben
28 Kasım, Zihinsel Engelliler Öğretmeni olan eşim Şerife ile arkadaşlığımızın başladığı ve yıllar sonra Nikahımızın da kıyıldığı tarihtir. Nikah işlemlerini yapan ile nüfus cüzdanlarını değiştiren kişinin aynı (ben) olmasına ise diyecek söz bulamıyorum 🙂

[28.01.2011] Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü
Eğitim affının kokusunu aldığımda Ankara’ya tayin istedim.

[22.06.2014] Cihangir’in Dünyaya Gelişi
Oğlumuz Cihangir sağlıklı bir şekilde doğdu…

[27.01.2017] Yüksek Lisans Tezi Savunması
2011’den bu yana Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde, üzerinde çalıştığım İslam İkonografisinde Hz. Muhammed konulu 571 sayfalık bir tezin savunmasını başarıyla vermenin mutluluğunu yaşıyorum…

[07.01.2019] Zeynep’in Dünyaya Gelişi
Kızımız Zeynep sağlıklı bir şekilde doğdu…

[14.09.2020] Demre Dr. Hasan Meslek Yüksekokulu
Turist Rehberliği programında öğretim görevlisi olarak göreve başladım.